Wydarzenia


Na czym polega profesjonalna naprawa zderzaków?

Łatwo o uszkodzenie

O uszkodzenie zderzaka nie trzeba się specjalnie starać. Wystarczy nie zauważyć słupka na parkingu i uderzyć w niego nawet z małą prędkością, a pęknięcie gotowe. Pęknięty zderzak zaś wygląda mało estetycznie i nie spełnia niestety swoich podstawowych funkcji. Trzeba więc zająć się nim prędzej, czy później. Tym bardziej, że to się opłaca.

Koszty napraw zderzaków nie są wygórowane. Można je łatwo sprawdzić za pośrednictwem branżowych wyszukiwarek motoryzacyjnych, takich jak https://autobooking.com. Za pomocą tego typu witryn można sprawnie i szybko odnaleźć najbliższy warsztat blacharsko – lakierniczy, a także sprawdzić opinie klientów na jego temat. Ułatwia to późniejszy wybór potencjalnie najlepszego wykonawcy usługi. Niektórzy próbują reperować uszkodzone zderzaki w warunkach domowych, lecz wymaga to sporo czasu, zaangażowania, a przede wszystkim odpowiedniego sprzętu.

Co składa się na proces naprawy zderzaka?

Sam proces profesjonalnej naprawy zderzaków składa się z 4 zasadniczych etapów:

 1. Demontażu zderzaka i rozpoznanie tworzywa, z którego został wykonany.
 2. Eliminacji pęknięć za pomocą spawania lub klejenia.
 3. Lakierowanie zderzaka.
 4. Ponowny montaż naprawionego elementu.

Demontując zderzak należy pamiętać, żeby sprawdzić, czy w wyniku wcześniej kolizji, nie uległy uszkodzeniu jego mocowania. Część zderzaków posiada w dolnej części dodatkowe osłony, które w wyniku uderzenia mogą się obluzować w wyniku naderwania plastikowych elementów mocujących. To zaś może spowodować ich utratę podczas jazdy, jednocześnie prowokując niebezpieczne sytuacje na drodze. Niezwykle istotne po zdemontowaniu zderzaka jest określenie, z jakiego materiału został wykonany. Przeważnie są to różnego rodzaju tworzywa sztuczne. Ich identyfikacja jest kluczowa dla późniejszych działań, a przede wszystkim spawania pękniętego elementu.

Spawanie lub klejenie tworzyw sztucznych

Do eliminacji pęknięć zderzaka stosuje się dwie zasadnicze metody: spawania tworzyw sztucznych lub ich klejenia. Spawanie polega na łączeniu ze sobą w strumieniu gorącego gazu – najczęściej powietrza, rzadziej dwutlenku węgla lub azotu – elementów wykonanych z termoplastów poprzez stopienie oraz uplastycznienie ich krawędzi, z pominięciem jednoczesnego docisku. Gaz rozgrzewany jest w tym procesie średnio do temperatury 250 – 400 stopni Celsjusza. Warto przy tym pamiętać, że do naprawy zderzaków za pomocą spawania, można użyć ich fragmentów, które zostały utracone w momencie powstania szkody. Może to często znacznie przyspieszyć realizację całej usługi, zwłaszcza w sytuacji, gdy pęknięty zderzak ma rzadko spotykany kształt lub został wykonany z mało popularnych tworzyw sztucznych.

Palnik pozwala skutecznie działać

Strumień gorącego gazu, niezbędny przy naprawie zderzaków metodą spawania tworzyw sztucznych, jest dostarczany za pośrednictwem specjalnych palników. Ze względu na źródło ciepła dzieli się je na:

 • elektryczne;
 • gazowe.

Palnik do spawania tworzyw sztucznych zbudowany jest z kilku zasadniczych elementów:

 • dopływu gorącego gazu do spawania;
 • dopływu gazu ogrzewającego;
 • uchwytu;
 • przewodu spiralnego.

Do ogrzewania palników gazowych stosuje się acetylen, płynny gaz propan – butan, bądź gaz ziemny. Palniki elektryczne zaś ogrzewane są spiralami oporowymi o średniej mocy 250 – 500 W.

Klejenie również może dać oczekiwany efekt

Alternatywą dla spawania tworzyw sztucznych w procesie naprawy zderzaków jest ich klejenie. W ramach tego procesu materiał, który ma być łączony jest przygotowywany podobnie jak do spawania. Różnica w obu tych działaniach polega na tym, że podczas klejenia po wewnętrznej stronie materiału należy przykleić specjalne materiały wzmacniające, a z zewnątrz trzeba pęknięcie pokryć materiałem przeznaczonym do naprawy tworzyw. Po zakończeniu tych czynności należy wyrównać miejsce łączenia materiału, by zachować w ten sposób jego właściwą estetykę.

Lakierowanie – finał procesu naprawy zderzaka

Spawanie i klejenie zderzaków można wykonać stosunkowo tanio. Z większymi kosztami należy zaś się liczyć w przypadku ich lakierowania. Spawanie zderzaków średnio kosztuje 150 – 200 zł, lakierowanie elementu tego typu to już wydatek rzędu co najmniej 200 – 400 zł. Przy lakierowaniu zderzaków, podobnie jak przy naprawie ich pęknięć, niezwykle ważne jest dokładne określenie materiałów z których zostały wykonane. Do najczęściej wykorzystywanych należą:

 • ABS – polimer akrylonitrylo-butadienowo-styrenowy
 • EPDM – polimer dwucząsteczkowy etylo-propylenu)
 • PA – polamid
 • PBTP – politerestalan butylu
 • PC – poliwęglan
 • PE – polietylen
 • PP – polipropylen
 • PPO – politlenek fenylenu (PTF)
 • PUR – poliuretany spieniane
 • PVC – polichlorek winylu (PCV,PCW)
 • poliestry z włóknem szklanym (laminaty poliestrowe).

Aby lakierowanie elementu przyniosło oczekiwany efekt niezwykle ważne jest jego dokładne odtłuszczenie i umiejętne zaaplikowanie podkładów adhezyjnych. Część materiałów przed lakierowaniem wymaga jeszcze bardziej specyficznego przygotowania, które jednak jest konieczne, jeżeli chcemy, aby efekty malowania zderzaka były naprawdę długotrwałe.

Ceny robią swoje

Koszty naprawy zderzaków w porównaniu z ceną zakupu nowych elementów, nadal są kilka razy niższe. Nie dziwi więc popularność tego typu usług serwisowych wśród właścicieli aut. W końcu niemal każdy pragnie oszczędzać, a jeśli ma ku temu okazję to czemu nie skorzystać?

Prezent dla teścia pod choinkę

Zakup prezentu dla rodziców na święta często bywa trudny. W przypadku teściów zadanie to jest podwójnie problematyczne. Taki prezent nie tylko musi się podobać, ale również pokazać, że osoba, która go daje, zna teściów, rozumie ich potrzeby i pasuje do nowej rodziny.

Przejażdżka sportowym samochodem

Jazda Ferrari na prezent to idealny podarunek dla teścia, który pasjonuje się wyścigami i sportowymi autami. Na rynku istnieje wiele firm, które w ramach jednorazowej opłaty (około 300 złotych), oferują przejażdżkę sportowym autem. Teść oprócz zajęcia miejsca za kółkiem superauta i przejazdu okrążenia po torze wyścigowym, otrzyma także specjalistyczne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa jazdy

przy wysokich prędkościach.

Szkolenie na strzelnicy

Jeśli teść jest fanem westernów, filmów akcji i militariów, z pewnością ucieszy się z kup

onu na szkolenie z obsługi i strzelania z broni. W jego ramach otrzyma on możliwość sprawdzenia pistoletów, takich jak Glock 19, Glock 17, RONI G1, oraz karabinów szturmowych typu Beryl i M-4. Ponadto otrzyma on nasobne oporządzenie taktyczne używane przez wojsko, w tym kamizelkę, gogle, hełm, kombinezon (zostaną mu wypożyczone), profesjonalną opiekę instruktora oraz pamiątkowe zdjęcie i film z przeprowadzonego szkolenia. Koszt zajęć z obsługi broni to około 300 złotych.

Degustacja whisky

Gdy teść lubuje się w drogich alkoholach, a szczególnie w whisky, warto mu zafundować kurs jej degustacji. Koszt takiego wyjścia to około 200 złotych. Dzięki niemu będzie miał okazję zgłębić swoją wiedzę na temat historii trunku, metody jego produkcji i leżakowania. Dowie się jak prawidłowo go degustować i jak odróżniać. Degustacja to również wspaniała okazja na spróbowanie rzadkich, często niedostępnych typów whisky.

Kurs golfa

Za około 100 złotych teściowi można kupić kupon na kurs golfa. To świetna propozycja dla osób lubiących rywalizację, aktywny wypoczynek i chcących sprawdzić się w nowej dyscyplinie. W ramach kuponu teść otrzyma ponad 80 piłek do uderzenia, wypożyczy sprzęt i przejdzie profesjonalne szkolenie golfowe, wyjaśniające wszelkie tajniki gry.

 

W poszukiwaniu ekonomicznego auta rodzinnego

Przy ograniczeniach domowego budżetu bardzo często pojawia się dylemat: może kupić używane, skoro nie możemy pozwolić sobie na nowe? Sprowadzanie auta zza granicy zawsze wiąże się z ogromnym ryzykiem, jednak nowe modele są drogie. A gdyby tego dylematu nie było? Musiałby powstać samochód o bardzo korzystnym stosunku ceny do jakości, oszczędny, niezawodny i zachowujący wysokie standardy bezpieczeństwa. Oczywiście minimalizacja kosztów musi się wiązać z cięciami w kwestii wyglądu auta czy wyposażenia, ale jeśli założymy, że naszym kryterium nie są sportowe osiągi i gadżety – to jest rozwiązanie. Auta Dacii spełniają kryteria rodziny, która troszczy się o domowy budżet, ale zależy jej też na bezpieczeństwie i wygodzie.


W historii marki stworzenie ekonomicznego auta rodzinnego było priorytetem. Od czasów pamiętnej Dacii Lastun, która miała być konkurentka Fiata 126p, projektanci przekonali się jednak, że równie ważne co niskie spalanie i przystępna cena, są komfort i przestronność (Dacia Lastun była naprawdę mikroskopijna!). Dopiero stworzona przy współpracy z Renault Dacia Logan odniosła wielki sukces jako ekonomiczne i wygodne auto rodzinne: dlatego wkrótce powstały wersje hatchback, pick-up, van i minivan –bardzo popularne wśród dużych rodzin.

 

 

Dziś do kategorii najbardziej ekonomicznego auta rodzinnego pretenduje przede wszystkim Dacia Dokker: http://www.dacia.pl/samochody-nowe/dokker/prezentacja/wydajnosc/ Powodów jest kilka. Bez wątpienia to jeden jednym z najbardziej przystępnych cenowo aut na rynku. Podstawową wersję kupimy za 37 900 zł, czyli w cenie używanego auta będziemy mieć nowy samochód na 3-letniej gwarancji. To pierwszy plus. Drugi dotyczy oszczędności – wiemy, że części do modeli Dacii nie są drogie, a dodatkowa oszczędnością będzie ograniczenie spalania – przy silniku diesla nawet do 4,5 l.


Niezawodność Dokkera jest zasługa konstruktorów Dacii, którzy projektują auta z przeznaczeniem na wyboiste karpackie serpentyny – więc i na polskich dziurawych szosach sobie poradzą. Wytrzymałe zawieszenie gwarantuje, że nawet droga na Mazury nie skończy się niespodziewaną wizytą u mechanika.


Do tego komfort pasażerów jest utrzymany na wysokim poziomie: kabina jest wyciszona, klimatyzacja i ogrzewanie aktywują się szybko i działają równomiernie. Nawet wysoka osoba nie będzie narzekać na brak miejsca – jest go wystarczająco dużo zarówno pod nogami, jak i nad głową. Wszystkie potrzebne rzeczy zmieszczą się w pojemnym bagażniku i w schowkach (44 l), a duże, przesuwne drzwi i niski próg załadunku ułatwią pakowanie. Nic, tylko wybierać się na wakacje.


Czy są w ogóle jakieś minusy? Można krytykować plastik na desce rozdzielczej, ale faktem jest, że został solidnie spasowany, więc nie zatrzeszczy. Nieco kanciasty wygląd foteli jest też wyłącznie kwestią estetyczną – w Dokkerze siedzi się naprawdę wygodnie.
Do tego design, który do tej pory nie był główną zaletą modeli Dacii, w tym przypadku jest bardzo przyzwoity. Jak na dosyć duże auto (4,36 m długości) Dokker ma zgrabną linię i ładnie zarysowany przedni pas. Kabina wewnątrz wygląda skromnie, ale solidnie – spodoba się osobom ceniącym praktyczne rozwiązania.

Potrzebujesz auta? Wypożycz Toyotę Yaris

Idealne auto do wypożyczenia - zalety Toyoty Yaris

 

Wybierając auto do wynajęcia, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd, ale też na bardziej praktyczne cechy. Najlepszy samochód to taki, który jest uniwersalny, bezpieczny i łatwy w obsłudze. Taka właśnie jest nieśmiertelna Toyota Yaris. Auto to z pewnością zadowoli miłośników nowoczesnego designu. Jest to model typowo miejski, zgrabny i bardzo elegancki. Dynamiczna bryła sprawdza się zarówno na zatłoczonych ulicach, jak i poza granicami miasta. Skórzana kierownica miękko poddaje się kontroli kierowcy, co zapewnia doskonałe panowanie nad pojazdem i niezwykłą płynność jazdy. Korzystanie z tego modelu jest bardzo ekonomiczne. Zużycie paliwa, nawet w warunkach miejskich, jest niewielkie i wynosi średnio 4,3 l/100km. Wypożyczenie tego modelu auta nie naraża nas zatem na dodatkowe koszty związane z „łakomym” silnikiem.

 

wyanejm-toyota.jpg

Więcej informacji w artykule "Toyota nową królową wypożyczalni...".

 

Imponujące Parametry techniczne

 

Co jednak najważniejsze, Toyota Yaris ma bardzo dobre parametry techniczne, co przekłada się na niezawodną jazdę. Model ten równie dobrze nadaje się do podróży służbowych, jak i do jazdy w celach prywatnych. Komfort użytkowania zapewnia kompleksowo wyposażone wnętrze: manualna klimatyzacja, system audio CD/MP3, system stabilizacji pojazdu i monitorowania ciśnienia w oponach, elektronicznie otwierane okna i sterowane lusterka oraz centralny zamek. W samochodzie jest sporo miejsca, w jego środku zmieści się pięć osób. Auto to ma również pakowny bagażnik o pojemności około 286 litrów, dzięki któremu swobodnie przewieziemy zakupy czy służbowe przesyłki.

 

Wypożyczenie samochodu – gwarancja bezpieczeństwa

 

Wybierając auto nie możemy zapominać o aspekcie bezpieczeństwa. Również pod tym względem proponowany przez nas model zdaje egzamin. Toyota Yaris jest wyposażona w cztery poduszki powietrzne automatycznie uruchamiające się w razie kolizji oraz system mocowania fotelików dziecięcych. Ponadto, auto wyróżnia się doskonałym oświetleniem, co minimalizuje ryzyko wypadku podczas nocnej lub wieczornej jazdy. Tylne reflektory do jazdy nocnej zapewniają doskonałą widoczność nawet po zmroku. Osadzone w zagłębieniach światła przeciwmgielne są duże i wyraziste. Z kolei przednie lampy ze światłami dziennymi mają subtelny kształt, co ciekawie kontrastuje z mocno zarysowanymi reflektorami tylnymi.

 

Toyota Yaris to auto na miarę współczesnych czasów. Wielofunkcyjne, z drapieżnym designem, ekonomiczne. Jest to idealny wybór zarówno dla osób poszukujących służbowego pojazdu, jak i dla kierowców wykorzystujących samochód w celach prywatnych.

Hity z wypożyczalni: samochody na ślub

Szukamy samochodu do wynajęcia. Z jakich ofert korzystać?

 

Jeśli chcecie wypożyczyć auto na miarę waszych oczekiwań, a przy tym mieć pewność bezproblemowej i rzetelnie wykonanej usługi, wówczas najlepszym wyborem będzie skorzystanie z oferty wypożyczalni samochodów. Dlaczego?

 

 • Wynajmując samochód, podpisujecie umowę o jasno określonych warunkach. Daje wam to gwarancję, że cały proces wypożyczenia przebiegnie według wcześniej uzgodnionych zasad i nic was nie zaskoczy.
 • Wszystkie auta z wypożyczalni są na bieżąco serwisowane, co przekłada się na ich niezawodność.
 • Macie możliwość dokonania selekcji spośród wielu marek i modeli. Dzięki temu wyłonicie pojazd idealnie dopasowany do waszego gustu.

 

Przy wypożyczeniu auta od osób prywatnych zwykle nie ma pewności co do stanu technicznego pojazdu. Często nie można liczyć również na podpisanie rzetelnego kontraktu. Problemem staje się również znalezienie samochodu dostosowanego do waszych preferencji.

Przed wynajęciem samochodu od danej wypożyczalni, zweryfikujcie ją odpowiednio poprzez zapoznanie się z opiniami na jej temat. Dobrym rozwiązaniem nie jest wybór najtańszej firmy, gdyż niskie ceny mogą być skutkiem marnej jakości świadczonych usług i złego stanu wynajmowanych pojazdów.

Więcej o zasadach wynajmu samochodu przeczytać można na stronie wypozyczalniaszczecin.pl

 

Ślubny samochód marzeń. Jaki model wybrać w wypożyczalni z luksusowymi samochodami

 

Wśród aut, które idealnie sprawdzą się w roli pojazdu młodej pary, wachlarz modeli jest ogromny. Elegancka limuzyna, a może sportowe coupé? Przyjrzyjcie się wybranym przez nas propozycjom.

 

luksusowe-auto-z-wypozyczalni.jpg

 

Dostojne audi A7

 

Ten samochód łączy w sobie dystyngowany design limuzyny z bryłą sportowego coupé. Idealne dopasowane detale i dbałość o każdy szczegół sprawiają, że to auto już od pierwszego spojrzenia przywodzi na myśl skojarzenia z luksusem. Jest to jak najbardziej trafne spostrzeżenie, gdyż wnętrze tego pojazdu należy do niezwykle przestronnych. Nowoczesna, a przy tym stylowa linia nadwozia sprawia, że dobranie do niej dekoracji należy do zadań niezwykle przyjemnych i prostych.

 

Szlagierowy mercedes E 220

 

W naszym zestawieniu nie może zabraknąć samochodu marki Mercedes Benz – klasy samej w sobie w segmencie limuzyn. Elegancka sylwetka tego samochodu sprawia, że jest to auto, które świetnie wpisze się w uroczystość ślubną. Model E 220 wyraźnie nawiązuje wyglądem do swoich poprzedników. Opływowa bryła i oryginalne kształty reflektorów są natomiast wyznacznikiem innowacji.

 

Rozchwytywane BMW 730d

 

Wspaniała limuzyna wyróżniająca się kunsztownym i eleganckim wyglądem. Wystarczy spojrzeć na ten samochód, aby od razu dostrzec precyzję i drobiazgowość charakterystyczną dla tej niemieckiej marki. Bogactwo formy widoczne jest nie tylko na zewnątrz, ale również we wnętrzu pojazdu. Skórzana tapicerka w połączeniu z chromowanymi detalami budzi podziw. Duże wrażenie wywołuje także wyposażenie samochodu. Dotykowy komputer pokładowy pozwalający z poziomu wyświetlacza ustawić między innymi pozycję foteli, natężenie oświetlenia wewnętrznego, a także sterować innymi elementami, przekłada się na komfort prowadzenia.

Przestawiliśmy wam trzy modele samochodów, które naszym zdaniem będą świetnie prezentowały się w roli pojazdu ślubnego. Z pewnością chcecie zaskoczyć gości oryginalnym autem, jednak wygląd nie powinien być jedynym kryterium, które weźmiecie pod uwagę. Pamiętajcie, że samochód, który wynajmiecie z wypożyczalni aut ma być przede wszystkim wygodny i dopasowany do stylu waszej uroczystości.